PLENNEWSLETTERfacebooktwitteryoutube

PRZEFILTRUJ PO GRUPIE WYDARZEŃ LUB WYBIERZ Z WIDOCZNYCH PONIŻEJ:

Żydowscy mieszkańcy mojego miasta - spacer miejski
Data: 18 sierpniaGodz.: 14:30Wolne miejsca: 0
W trakcie spaceru spróbujemy odszukać miejsca oraz sylwetki bohaterów, prezentowanych na wystawie stałej Muzeum Polin. Niektórzy bohaterowie, obecnie zapomniani, niegdyś cieszyli się wielką popularnością. Chociażby Gerszon Sireota, którego otoczone atmosfera skandalu koncerty przyciągały rzesze nie tylko żydowskich melomanów. Z kolei na innych, do dziś powszechnie znanych, spojrzymy z nowej perspektywy. Trasa: Muzeum Polin (WS), ul. Zamenhofa, Mural Zamenhofa, Mural Kobiety Muranowa, al. Solidarności, Tłomackie 3/5, ul. Bohaterów Getta, ul. Anielewicza. Postacie: Ludwik Zamenhof, Janusz Korczak, Stefania Wilczyńska, kobiety – mural, Paulina Appenszlak Gerszon Sireota, Marysia Ajzensztadt, Bernard Lesmian/Bolesław Leśmian. MIEJSCE ZBIÓRKI: hol główny Muzeum. Z uwagi na możliwość wystąpienia wysokiej temperatury prosimy zabrać ze sobą coś do picia oraz nakrycie głowy.
BRAK BILETÓW
Spacer szlakiem żydowskich księgarzy
Data: 25 sierpniaGodz.: 14:30Wolne miejsca: 6
Żydzi, ze względu na swoją wyjątkową troskę o książki i najważniejszą z nich – Torę, od wieków są nazywani Narodem Księgi. Publikowanie książek było nawet nazywane przez religijnych Żydów awodat ha-kodesz - pracą świętą. W XIX i XX wieku wielu wydawców i księgarzy wywodzących się z żydowskich rodzin związało się również z kulturą polską. Zapraszamy w podróż po Warszawie śladami żydowskich księgarzy: Samuela Orgelbranda, Bernarda Lesmana i Jakuba Mortkowicza. Poznamy historię dziadka Bolesława Leśmiana, opowiemy o okolicznościach powstania pierwszej polskiej encyklopedii. Dowiemy się, dzięki komu powieści Ignacego Jana Kraszewskiego weszły do kanonu polskiej literatury oraz kto wspierał finansowo Stefana Żeromskiego. MIEJSCE ZBIÓRKI: hol główny Muzeum. Z uwagi na możliwość wystąpienia wysokiej temperatury prosimy zabrać ze sobą coś do picia oraz nakrycie głowy.
Warszawski wrzesień 1939 r
Data: 31 sierpniaGodz.: 14:30Wolne miejsca: 6
Chciałem, by Warszawa była wielka. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.” Tak przemawiał Stefan Starzyński we wrześniu 1939 roku, podnosząc morale mieszkańców oblężonej Warszawy. Podczas naszego spaceru będziemy odnajdowali miejsca we współczesnej Warszawie, które są związane z tragicznymi wojennymi wydarzeniami. Spojrzymy na nie z perspektywy żydowskich mieszkańców, którzy aktywnie włączali się w obronę swojego miasta. Usłyszymy, jak przeżywali ten trudny czas i jak wpłynął on na ich dalsze życie. MIEJSCE ZBIÓRKI: hol główny Muzeum
Wybierz inny dzień w kalendarzu powyżej.